Haber

Galeria Külliyesi’ndeki hayvanlar ölüme terk ediliyor: Binayı üzerlerine yıkacaklar

halef batmaz

DİYARBAKIR – Maraş merkezli sarsıntıların yıkıma yol açtığı Diyarbakır’da arama kurtarma çalışmalarında sona gelindi. Depremde kentte en fazla can kaybının yaşandığı 4 bloklu Galeria Külliyesi’nin B bloğu yıkılırken, diğer bloklarda hasar oluştu. A Blokta 12 kedi, 1 köpek ve 1 kuş olduğu belirtilirken, yetkililer riskli buldukları için kurtarma çalışması yapmıyor. Diyarbakır Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Naz Eren, binanın yıkılması kararının alındığını belirterek, “Canlı hayvanların bir kısmı ara sıra pencereye tırmanıyor” dedi.

‘AFAD, ‘VALİ İZİN VERMEYSE RİSK ALACAĞIZ VE GİRECEĞİZ’ DEDİ

Depremzedelerden Sena Yaman, 9 aylık kedisi Zeno’nun kurtarılmasını bekliyor. Yarısı yıkılmış binadaki enkazdan kurtulduğunu söyleyen Yaman, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kedim çıldırmak üzereydi, peşinden koştum, üzerine atladım ama hiçbir yerde tutamadım. yol. Ondan sonra elektrikler gitti ve kedime ulaşamadım. Çok şükür binadan sağ salim ayrıldık ve ertesi gün AFAD yetkililerine gittim. Oradaki tüm yetkililerle birebir görüştüm ve bana ‘Şu anda önceliğimiz insan, size söz veriyorum sabırlı olun, o insanları çıkardıktan sonra risk alıp kendimiz gireceğiz’ dediler. Valilik izin vermese bile’ dedi. Hayvan sahipleri olarak onlara inandık, bekledik, rahatsız etmedik. Arama kurtarma çalışmaları bittiğinde tüm AFAD personelinin gittiğini gördüm.”

‘HAYVANLAR HAYATLARINDAN GELECEK’

Sena Yaman, kedilerinin kurtarılması için vinç ayarladıklarını, isteyerek girmek istediklerini ancak kendilerine izin verilmediğini, hayvanların tamamının A blokta mahsur kaldığını söyledi. “AFAD’ı arıyorum yetkilisi bana ‘Benim görev tanımım hayvanları değil insanları kurtarmak’ diyor. İtfaiyeyi arıyorum ‘AFAD’ın yetkisinde’ diyor. Belediyeyi arıyorum, AFAD’a yönlendiriyor. Valiliği arıyorum, beni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yönlendiriyor. Kimse inisiyatif almıyor” diyen Yaman, şöyle devam etti: “Saat 4’e kadar görüşmem vardı, kimse olumlu yanıt vermedi. İsteyerek girmek istedik ama ona da izin vermiyorlar. Kimsenin hayatını riske atmadan camı kırıp kedicik yapsalar veya dışarıdan mamayı koklasalar o hayvanlar bizzat gelecek.

Zeno benim evcil hayvanım değil, o benim en iyi arkadaşım. Göz göre göre ölü bırakılıyorlar. 12 gündür ağlamaktan nefesim kesildi. Sokaktaki kedilere bile bakamıyorum.”

NAZ EREN: BİNAYI HAYVANLAR İÇERİNDE YAPARKEN İNŞA EDECEKLER

Yetkililerle yaptıkları görüşmelerden bir sonuç alamadıklarını belirten Diyarbakır Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Naz Eren, bina hakkında yıkım kararı alındığını ve mahsur kalan canlılar kurtarılmadan binanın yıkılacağını söyledi. kurtarıldı. Binaya girmek isteyen onlarca kişi olduğunu belirten Eren, “Yıkım kararının bize daha ilk günden verildiğini söylediler. Canlı hayvanlardan bazıları ara sıra camın üzerine basar. İnsanın çıkıp hayvan alması imkansız, çok riskli diyorlar. Birileri vinçle çıksın, hayvanlar binaya dokunmadan camlardan uzaklaştırılsın diyoruz. Zeminin çok sağlam olmadığını ve iş makinelerinin girişinin hasarlı blokları yok edebileceğini söylüyorlar. Ellerini taşın altına koymuyorlar diyebiliriz” dedi.

‘BİNAYI HAYVANLARIN ÜZERİNE YAPARLAR’

Antep, Maraş, Hatay gibi depremden etkilenen diğer iller de gönüllülerin hasarlı binalara girerek mahsur kalan hayvanları kurtardıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Diyarbakır’da 7 bina hasar gördüğü için başlarında güvenlik ve özel harekât var. Bu yüzden insanlar geçmekte zorlanıyor. Galeria’ya giden yolları bile kapattılar. Bir arama kurtarma ekibinin geçebilmesi için o binanın gözetimsiz olması gerekiyor. Enkaz kaldırıldıktan sonra yıkım işlemi başlayacak. ‘İçeride bir kişi olsa bile bu risk alınmaz mı, binayı o kişinin kafasına mı yıkarsınız?’ sorduk, hayır dediler. Ama binayı hayvanların başına yıkacaklar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu