Haber

Çekirge istilasına karşı ilaçlama çalışması başlatıldı

Çekirge istilasına karşı ilaçlama çalışması başlatıldı

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde sıcak havaların etkisiyle çoğalan ve sürü halinde göç eden çekirgeler tarım arazilerine zarar vermeye başlayınca İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri harekete geçti. Çiftçileri endişelendiren çekirge zararlısına karşı ilaçlama çalışması başlatıldı.

Muratlı’da sürüler halinde hareket eden çekirgeler önlerine çıkan her şeyi yerler. Tarım arazilerine de zarar veren çekirgeler, çiftçinin korkulu rüyası oldu. Çekirge istilasının en şiddetli olduğu Muratlı’nın Hanoğlu Mahallesi’nde ilaçlamaya başlayan Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, arılar ve sıcaktan dolayı öğle saatlerinde ilaçlamayı tercih etti. Yaklaşık 2.500 dekarlık bir alanda ilaçlama yapılmıştır.

Mera sahasındaki çekirge yoğunluğuna karşı gerekli tedbirlerin alındığını kaydeden Tekirdağ Milletvekili Gökhan Diktaş, “Muratlı ilçemize bağlı Hanoğlu Mahallesi’ndeki yaklaşık 2 bin dönüm merada köylülerimiz ve muhtarımız tarafından çekirge yoğunluğu fark ediliyor. Buna istinaden muhtarımız hem İlçe Tarım hem de İl Tarım Müdürlüğü ile irtibata geçti” dedi.

Tarım alanlarında maddi bir zararın görülmediğini kaydeden Milletvekili Diktaş, “Bu anlamda aslında erken tedbir aldık. Tarlalarımızda ve ayçiçeklerimizde maddi bir zarar yok. Bunlara çok küçükken müdahale edildi ve etraflarında ufak ufak başladı. Güzel ve bereketli bir ayçiçeği harmanı olmasını temenni ediyoruz. Alınan bu tedbir ile diğer ilçelerimizde farklı tarlalara yayılması engellendi. Hep birlikte bu tedbiri alacağız ve almaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu